Tomb Raider Fan Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Tomb Raider Fan Club

Tomb Raider oyununu sevenlerin adresi.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» İmza Arşivim (msjlar 200ü geçince kilitlenip arşiv olacaktr.)
 Benim Bir Hayalim Var  EmptyPaz Eyl. 19, 2010 4:02 am tarafından YΛĞMUЯ

» Mesaj arttıralım
 Benim Bir Hayalim Var  EmptyPerş. Eyl. 16, 2010 3:36 pm tarafından YΛĞMUЯ

» Kımılda Kedi (1996)
 Benim Bir Hayalim Var  EmptyPerş. Eyl. 16, 2010 3:36 am tarafından YΛĞMUЯ

» Niko: Yıldızlara Yolculuk
 Benim Bir Hayalim Var  EmptyPerş. Eyl. 16, 2010 3:33 am tarafından YΛĞMUЯ

» Yukarı Bak
 Benim Bir Hayalim Var  EmptyPerş. Eyl. 16, 2010 3:32 am tarafından YΛĞMUЯ

» Barbie Mariposa
 Benim Bir Hayalim Var  EmptyPerş. Eyl. 16, 2010 3:31 am tarafından YΛĞMUЯ

» Arabalar 2
 Benim Bir Hayalim Var  EmptyPerş. Eyl. 16, 2010 3:30 am tarafından YΛĞMUЯ

» Aristokediler
 Benim Bir Hayalim Var  EmptyPerş. Eyl. 16, 2010 3:29 am tarafından YΛĞMUЯ

» Bolt :)..........
 Benim Bir Hayalim Var  EmptyPerş. Eyl. 16, 2010 3:28 am tarafından YΛĞMUЯ

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Forum
Ortaklar
bedava forum

Benim Bir Hayalim Var

YazarMesaj
YΛĞMUЯ
Arkeolog
Arkeolog
YΛĞMUЯ

Benim Bir Hayalim Var  Empty
MesajKonu: Benim Bir Hayalim Var     Benim Bir Hayalim Var  EmptyÇarş. Eyl. 15, 2010 12:37 am

Benim bir hayalim var - Elif Şafak

Benim bir hayalim var. Düşünmeye kıyamadığım Benim Bir Hayalim Var  Virgs yazmaya korktuğum bir hayal. Toplumsal bir barış için kişisel hikayelerden yola çıkan bir hayal... Düşünün Benim Bir Hayalim Var  Virgs doğum yılınız 1900'lerin başları olsaydı mesela Benim Bir Hayalim Var  Virgs neler neler görmüş olurdunuz 100 sene içinde bu memlekette. Ne çok cinayet işlenmiş bu topraklarda Benim Bir Hayalim Var  Virgs ne çok acı yaşanmış. Bu cinayetlerin önemli bir kısmı siyasi. Ne çok politikacı Benim Bir Hayalim Var  Virgs sendikacı Benim Bir Hayalim Var  Virgs gazeteci hedef alınmış Benim Bir Hayalim Var  Virgs ne çok insan Benim Bir Hayalim Var  Virgs düşüncelerinden ötürü hedef yapılmış. Farklı etnik ya da dini veya ideolojik kökenden insanlar arasında ne çok nefret tohumu atılmış Benim Bir Hayalim Var  Virgs ne kıyımlar yaşanmış.
Bu ülke 1970'leri de yaşamış. Her acıdan sonra unutulmuş yaşananlar ya da unutulur gibi yapılmış. Hep -mış gibi yapılmış. Aslında bir türlü geçmişin izleriyle tam olarak yüzleşmeden Benim Bir Hayalim Var  Virgs affetmeyi de hatırlamayı da bilmeden Benim Bir Hayalim Var  Virgs sadece günü ya da anı kurtararak ilerlemiş demokrasimiz. Merak ediyorum seneler seneler sonra Benim Bir Hayalim Var  Virgs öyle bir uzlaşma ve hoşgörü ortamı olsa Benim Bir Hayalim Var  Virgs bu katiller ya da adam yaralayanlar hapisten çıktıklarında Benim Bir Hayalim Var  Virgs kurbanlarının yakınları ile bir araya gelseler. Suçlular masanın bir yanına otursa Benim Bir Hayalim Var  Virgs onların yaraladıkları ya da yok ettikleri insanların yakınları da öbür tarafa. Böyle karşı karşıya otursalar Benim Bir Hayalim Var  Virgs birbirlerinin gözlerinin içine baksalar. Konuşmadan Benim Bir Hayalim Var  Virgs konuşamadan bir müddet öylece kalakalsalar. Sonra Benim Bir Hayalim Var  Virgs onların tam ortasına Benim Bir Hayalim Var  Virgs maneviyatı güçlü Benim Bir Hayalim Var  Virgs sözü dinlenen Benim Bir Hayalim Var  Virgs herkesin sevdiği ve saydığı biri otursa. Mesela bir din adamı. Ya da rütbesiz Benim Bir Hayalim Var  Virgs payesiz Benim Bir Hayalim Var  Virgs som ve saf bir tasavvuf erbabı Benim Bir Hayalim Var  Virgs gönül insanı. Ya da bir şair olsa bu kişi. Çünkü şairler de yürek insanı. Otursa bu kişi hapisten yeni çıkan suçlu ile mağdurun arasında. Onun kuracağı köprünün üzerinden aşsa her iki tarafın kelimeleri. Konuşsalar.
Katiller özür dileseler kurbanlarının yakınlarından Benim Bir Hayalim Var  Virgs merhamet ve af dileseler. Seneler sonra katiller anlayabilseler nasıl kullanıldıklarını Benim Bir Hayalim Var  Virgs şiddete kışkırtıldıklarını. Anlatsalar. Zaman içinde anladıkları hidayeti paylaşsalar. Başkaları da katil olmasın diye Benim Bir Hayalim Var  Virgs başka gençler de kandırılmasın Benim Bir Hayalim Var  Virgs kanmasın diye kendi tecrübelerini anlatsalar. Ve en önemlisi kurbanlarının yakınlarından özür dileseler. Kurbanların yakınları ya da kimi durumlarda mağdurların kendileri de bütün bunları dinleyip yüreklerindeki acıyı açığa çıkarabilseler. Doya doya gözyaşı döküp Benim Bir Hayalim Var  Virgs en nihayetinde affedebilseler. Benim bir hayalim var. Düşünmeye kıyamadığım Benim Bir Hayalim Var  Virgs yazmaya korktuğum bir hayal. Toplumsal bir barış için kişisel hikayelerden yola çıkan bir hayal...
İtiraf etmeliyim ki bu hayali gerçekleştiren toplumlar var. BBC Televizyonu Benim Bir Hayalim Var  Virgs din adamı Tutu'nun başını çektiği böyle bir program yapmakta. Başta İRA sorunu olmak üzere Benim Bir Hayalim Var  Virgs daha pek çok siyasi ve toplumsal yaradan kalma konuları Benim Bir Hayalim Var  Virgs tamamen insanî düzeyde ele alıyor. Seneler seneler sonra eski teröristlerle onların mahvettikleri insanların yakınlarını bir araya getiriyor. Hapisten çıkan eski mahkumlar iki gözü iki çeşme pişmanlıklarını dile getiriyor. Berikiler ise acılarını haykırıyor. Af diliyor suçlular Benim Bir Hayalim Var  Virgs sabıkalılar Benim Bir Hayalim Var  Virgs affediyor onları mağdurların yakınları Benim Bir Hayalim Var  Virgs yürekleri yana yana Benim Bir Hayalim Var  Virgs ağlaya ağlaya; ama samimiyetle affediyorlar. Böyle bir program Benim Bir Hayalim Var  Virgs böyle bir uzlaşma kültürü bizde olsa keşke. Bizde de olabilse... Benim bir hayalim var....

https://tombraiderfanclub.yetkin-forum.com

Benim Bir Hayalim Var
1 sayfadaki 1 sayfası